Aktualnie nie masz żadnych produktów w koszyku.
Zamknij
Szukaj
Filtry

Drzwi lewe czy prawe ? jak szybko określić stronę drzwi.

Każdego dnia przechodząc przez dziesiątki lub nawet setki drzwi nie zwracamy zupełnie na nie uwagi. Estetycznie wykonane nacieszą Nasze oko, dobrze zaprojektowane zaskoczą Nas łatwością obsługi zaś niefunkcjonalne zdenerwują przy ich otwieraniu / zamykaniu i na tym ich rola się skończy. Zapominamy o nich w chwilę po ich minięciu. Przypominamy sobie o nich dopiero w przypadku ich awarii lub chęci wymiany. Stajemy wówczas przed jednym ale bardzo często dużym dylematem - jaką mam stronność drzwi ? Mam drzwi lewe czy prawe ? Jaką klamkę, zamek czy zawias wybrać aby pasowały do moich drzwi ?

 

Wbrew pozorom ustalenie czy ma się drzwi lewe czy prawe nie nastręcza praktycznie żadnych trudności. Wśród fachowców krąży wiele różnych sposobów jak ustalić stronę drzwi jednak Naszym zdaniem najszybszą i najprostszą metodą jest zajęcie przed drzwiami takiej pozycji aby otwierać je na siebie (czyli zobaczymy drzwi od strony zawiasowej). Następnie należy tylko określić po której stronie mamy zawiasy.

 

Jeżeli mamy zawiasy po lewej stronie, a klamkę łapiemy i otwieramy lewą ręką to mamy drzwi lewe.

 

 

 

Drugą opcją, gdy już ustawimy się tak aby otwierać drzwi na siebie jest sytuacja w której zawiasy zlokalizujemy po swojej prawej stronie natomiast klamkę będziemy łapać i otwierać prawą ręką. W takim przypadku są to drzwi prawe.

 

Podobną zasadą kierujemy się w przypadku gdy chcemy określić stronność klamki - jeżeli łapiemy ją i otwieramy lewą ręką to mamy klamkę lewą. Jeżeli łapiemy i otwieramy klamkę prawą ręką to jest to klamka prawa.

Klamki w zdecydowanej większości sprzedawane są w kompletach lewa+prawa. Coraz częściej też, Producenci na etapie projektowania tworzą klamki uniwersalne (bez określonej stronności) - w takich przypadkach nie ma znaczenia jaką klamkę zamontujemy na zewnątrz a jaką wewnątrz Naszych drzwi.

Skomentuj
Archiwum blogu